Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAM
ÖMER BAYDEMİR
- -
14.7.2017 - 15:11

SAKLI CENNET

     Sene 1963 lise yıllarımız.Yedi kafadar arkadaş,serüven olsun diye ,Bertiz taraflarında  kamp kurmaya karar verdik. Kendimize göre kumanyalarımızı hazırlayıp sıcak bir ağustos  sabahı yaya  yola koyulduk. Alıçsekisi’ni geçip Keklik Çayına  girmemize ramak kala ,15-20  kadar katır,beygirle Ahırdağı’na  dondurmacı ve meyancılar  için  bastırıklardan kar getirmeye giden karcılara rastladık.Hayvanlara binmeyi önerdik. Rıza göstermediler. Çünkü ,Ahırdağı’ından  kar yüklenerek gelecek olan hayvanların yorulmamaları gerekiyormuş.Ancak, çantalarımızı, paketlerimizi  hayvanlara yükleye bileğimizi önerdiler.Tabi bizden hızlı gidecekleri için  yüklerimizi Ahırdağı’nın  zirvesindeki Armut Pınarı’nın yanına bırakacaklarını söylediler.Bu teklif canımıza can kattı.Bu yüklerle  tırmanış hiç de kolay olmayacaktı.Keklik Çayı çırılçıplak bir vadi.Çakıl taş yığını , ince  bir çizgi  keçi yolu.Yokuş yukarı tırmanmaya başladık.Alllah’ın bir yeşil çalısı dahi yok.Akşam üzeri Armut Pınarı’ındaolduk. Akşam kumanyalarımızı yiyip,alaca karanlıkta yola revan olduk.Salıklanarak konaklayacağımız Budaklı Köyü’nün  karşı sırtlarındaki yer olan mağrayıbulduk.Yorgun argın oraya konakladık.Odun,kütük, yakacak çok.Kocaman, kilometrelerce uzaktan fark edilecek  kamp ateşimizi yaktık.Sonradan köylülerden öğrendiğimize göre ,ateşi görenler mağranın oraya uğursuz kanun kaçaklarının geldiğini sanmışlar.


     Amacım  gençlik hevesiyle yaptığımız  kampı  anlatmak değil.Duyumlarıma göre  tıpkı Ağdere gibi Keklik Çayı’nda da ağaçlandırma  çalışmaları başlatılmış.Ağaçlandırma  emekli baş mühendisi Ahmet Tepebaşı  bir vesile Keklik Çayı’na gitmeyi önerdim.O da eski mesai arkadaşı,görevdeki, proje mühendisi Bülent Soğuk’tan rica etmiş.Birlikte merak saiki ile oraya gittik.Elli dört yıl önce gördüğüm 6,5 km uzunluğundaki vadi; kupkuru,çırılçıplak…Yapılan çalışmalara  inanamadım.Aman Allah’ım nasıl bir çalışma var…Bütün sırtlar vadi boyunca fidan dikimine hazırlanmak amacıyla teraslanmış.İnsan eli değmeyen  nokta kalmamış.Yapılanlar karşısında insanın,insana,devlete saygısı on kat artıyor.Allah bilir, yaşım itibariyle ben Keklik Çayı’nın  Akdere misali Cennet’ten bir köşe olacağını göremiyeceğim.Ama, bu vatan bizim ,gelecek nesiller bu eserleri meydana getirenlere rahmet okuyacaklardır.


     Keklik Çayı’nın esin kaynağı ,Ağdere  ağaçlandırması olduğu bir gerçektir. Sanki bu iki vadi birbirinin ikizi gibi…Ben aynı zamanda Ağdere’yi de 1973 ten önce de bilirim.Bertriz’in yolu bu çakıl yığını vadiden geçerdi.Kahramanmaraş için de bir tehdit unsuruydu.Nitekim 1973 te bir sel felaketi oldu.Kopan sel Eski Dereli’yi mahvetti. Rüsümat ta Bahçeli Evlere kadar ulaşmıştı.İşte bu günkü Büğlek mahallesi felakete uğrayan Dereliler için afet evleri olarak kurulmuştu.


     Ağaçlandırmanın Baş Mühendisi Ahmet Tepebaşı bey  1995 te ,kendi özgün projesiyle buranın ağaçlandırılması için can siperaneçalşmalaryaptı.Kahramanmaraş’ı taşkın ve selden korumak  için vadi boyunca 250  devasa sekiler yapıldı.İfade  ettiklerine göre 8 bin ceviz ve rakamlarla ifade edilemeyecek çoklukta: akasya,badem,mehlep ,sedir, çam  fideleri dikilip vadi boyunca  fiğ tohumu  ekimi yapıldı.Amaç , yöre halkına  doğal geçim kaynağı temin etmekti.Aradan geçen 22 yıl sonra projenin sahibi,banisi Ahmet Tepebaşı beyle eski mesai arkadaşı proje mühendisi  Bülent  Soğuk beyle Ağdereyi yeniden görmek nasip oldu.Tabiri caizse, vadiye kuş bakışı bakınca vadi boyunca akan yeşil bir nehir görüyorsun.Ağdereyi kendi çocuğu gibi gören Ahmet Tepebaşı bey mevcut  konumdan müşteki.Böylesine insan eliyle meydana gelmiş  floranın  vahşi   görünüme bırakılmamasından yana…Çok şeyler yapıla bileceğinden söz ediyor.Ağdere Ahmet beyin eseri,Keklik Çayı da  Bülent beyin eseri olacaktır.


     Bu gezim sıranda Yedi Kuyular’daki kayak merkezinin yapımına da tanık oldum.Öğrencimiz olmasıyla onur duyduğum Büyük Şehir Belediye Başkanı Mehmet Fatih Erkoç’un seçim vaatleri sırasında  yapımını söz verdiği kayak merkezi inşaası hummalı bir şekilde devam  ediyor.Keklik Çayı örneğimde; görür müyüm,göremezmiyim? Dediğim örnekte olduğu gibi burası da yarın ; Uludağ, Kartalkaya, Erciyes, Palandöken gibi yer olacaktır.Bu  kayak merkezinin hemen yanı başında  Ağdere’yi  Fatih beyin  görüp gezmesini isterim. Görmesi kendinde yeni esin  kaynağı olacaktır.Hazır zümrüt gibi bir vadi, keşfedilmeyi bekliyor.Kahramanmaraş’a uzaklığı 15 kilometre…


    Bizim insanımız çok ferasetlidir.Durnalı’ya doğru bomboş olan, eski  Dereli köyü vadisinde ,Ağdereyi kendine örnek alan köylümüz ,ceviz  ve zeytinlik vadisine döndürmüş. Sonuçta ne diyelim. Baki ‘nin dediği gibi:’’Bakikalan  bu kubbede bir hoş sada imiş’’

Etiketler :
ÖNCEKİ YAZI
Aferine Sıçramak
SONRAKİ YAZI
Duygudaşlık (Empati)DİĞER YAZILARI
  
   
1.Fakılar- Göllü Yolunun Perişanlığı...Devamı
20.6.2018 1 tarihli yazısı.
2.İCAZETLİ ADAYLIK...Devamı
9.5.2018 15 tarihli yazısı.
3.KAHRAMANMARAŞ’TA DEMOKRASİ ŞÖLENİ...Devamı
18.4.2018 0 tarihli yazısı.
4.Kahramanmaraş’ta Özel Okul Furyesi...Devamı
3.4.2018 11 tarihli yazısı.
5.Sanat ve Tarih...Devamı
27.12.2017 tarihli yazısı.
6.ACI FİREN...Devamı
17.11.2017 tarihli yazısı.
7.Mehmet Fatih Erkoç ve Ferhat...Devamı
31.10.2017 tarihli yazısı.
8.Sahipsizlik ve Keyfi Uygulama...Devamı
25.10.2017 tarihli yazısı.
9.TEKKE VE ZAVİYELER...Devamı
20.9.2017 2 tarihli yazısı.
10.KADINA ŞİDDET...Devamı
14.8.2017 1 tarihli yazısı.
FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : ozCun 
 
   
YORUMLAR
Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılamadı...


Eklenme Tarihi : 14.7.2017 -
Güncelleme Tarihi :
Sitene Ekle :  Yorum Gazetesi
Copyright © 2018   

http://www.yorumgazetesi.com/

[email protected]  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim